Türkan Fragmanı

2010 yılında Ata Türkoğlu yapımcılığında Türkan Saylan'ın hayatını, yaşam şeklini ve eğitime olan yaşatma hevesini anlatması amacı ile yapılmıştır. Dizinin yönetmenliğini Türkan Derya yaparken dizinin senaryosunu ise Oya Yüce yazmıştır. Ayşe Kulin'in Tek ve Tek Başına Türkan kitabının günümüze taşınmış halidir.

Türkan dizisi 1 sezon 26 bölüm devam edebilmiştir. Dizinin başrollerini Pınar Öğün, Saygın Soysal ve Özgürcan Çevik paylaşmaktadır.

TÜRKAN DİZİ KONUSU

Türkan Saylan, Bilindiği üzere 5 kardeşin en büyüğü olarak dünyaya gelmiş, eğitim için yoklukla, baskıyla, ailesi ile savaşmıştır. o dönemlerde mektup arkadaşı olarak tanıştığı Ali ile bir gün yüzyüze görüşme kararı alır. Ali bu güçlü kadına çoktan aşık olmuştur. Türkan'a tüm hislerini iletir. Ama Türkan ailesinin maddi durumu okadar kötüdür ki ne tıp fakültesine devam etmek istediğini ne de evlenmek istediğini söyleyebilir. 

Ama staj gördüğü sırada hastanede karşılaştığı olay Türkan'ın hayatını baştan yazar.

TÜRKAN DİZİSİ OYUNCU KADROSU

Türkan Saylan ( Pınar Öğün)

Türkan fakir bir ailede doğmuştur. Hayatındaki tek emeli okumak doktor olmaktır. Nitekim fakirlik ve okumak aynı kulvarda kimi için devam edemezken, Türkan bu engelleri aşar. Doktor olur. Mektup arkadaşı Ali ile evlenir.  Tıp dünyasında bir çok hastalığın tedavisinde ve buluşunda öncüdür. Hatta Cüzzam hastalığının tedavisini kendisi bulmuş ve geliştirmiştir. Ölümünden önceki 17 yılında meme kanseri ile savaşmış ve bu kanser en sonunda onu bu hayattan almıştır. 

Ali (Saygın Soysal)

Türkan'a hiç görmeden mektuplarındaki satırlarından aşık olmuştur. ilk tanıştıklarında evlenme teklif etmiş ve Türkan'a hayatının her zorluğunda yanında olacağına dair szö vermiştir. Nitekim öylede olmuştur. evlendiklerinde okumasına imkan sağlamış ve bugün bilime faydalı bilgilerin buluşundaki o isme destek olmuştur. 

Türkan Oyuncuları

Türkan . Bölüm Fragmanı Fragmanı
Yönetmen
Türkan Derya
Yapım
2010 / Türkiye
Yayınlandığı Kanal
Kanal D

Türkan Son Bölüm Fragmanı

1