Ziya Kürküt Kimdir

Ziya Kürküt
Adı: Ziya Kürküt
Ülke: Türkiye
Doğum Tarihi: 1967-06-19
Biografisi:

Ekranların ve tiyatro sahnelerinin en bilindik yüzlerinden biri olan usta oyuncu Ziya Kürküt bugüne kadar pek çok yapımda, tiyatro oyununda rol almış ve aynı zamanda seslendirme sanatçılığı da yapmıştır. 19 Haziran 1967 yılında İstanbul'da dünyaya gelen usta isim Ziya Kürküt aslen Selanikli, anne tarafından ise Erzincanlıdır. İlkokul ve orta okulu İstanbul Fatih'te tamamlamış ardından liseyi İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde okumuştur. Tiyatro ile de lise yıllarında tanışmıştır. Ziya Kürküt, lise eğitiminin ardından üniversitede oyunculuk okumuştur. 

Ziya Kürküt oyunculuk eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde almış ve bu okuldan mezun olmuştur. Okuldan mezun olduktan sonra kendisini tiyatro sahnelerinde bulan Ziya Kürküt daha sonra film, dizi ve reklamlarda seslendirme sanatçılığı yapmaya başlamıştır. Usta oyuncu hızlı girdiği sektörde peş peşe pek çok tiyatro oyununda rol alırken ilk olarak 1986 yılında İstanbul Tiyatro Festivali'nde Taksim Venüs sahnesinde bir oyunda rol almıştır. Oyuncu pek çok tiyatro oyununda sahne aldıktan sonra dizi ve filmlerde de boy göstermeye başlamıştır. Okula girdiği ilk yıl usta oyuncu Hülya Koçyiğit ile aynı dizide rol almıştır.

1989 yılında ilk kez kamera karşısına geçen Ziya Kürküt Gençler adlı yapımla kamerayla tanışmıştır. Daha sonra yapımcılardan peş peşe teklifler alan oyuncu bugüne kadar pek çok yapımda rol almış ve seyircinin sevdiği isimler arasına girmiştir. Pek çok dizi ve sinema filminde rol alsa da asıl tanınırlığını televizyon ekranlarında sunduğu programlara elde etmiştir. Ziya Kürküt farklı televizyon kanallarında müzik eğlence, yarışma türünde programlar sunmuştur.

Uzun süre ekranlara ara veren oyuncu aynı zamanda uzun yıllardır profesyonel olarak resim yapmaktadır ve 2006 yılında Samimiyet adını verdiği bir resim sergisi açmıştır. Oyuncu ayrıca oyunculuğun yanı sıra akademisyenlikte yapmaktadır ve Yeni Yüzyıl Üniversitesinde öğretim görevlisidir. Ünlü oyuncu, yönetmen ve sunucu Ziya Kürküt özel hayatında bir dönem kendisi gibi oyuncu olan Ece Uslu ile birlikte olmuştur. Ziya Kürküt, Nadide Hande Atik Kürküt ile evlidir ve Dilara ve Can adında iki çocuk babasıdır. Oyuncu ikizler burcudur.

.

Ziya Kürküt, Rol Aldığı Filmler

Ziya Kürküt, Rol Aldığı Diziler