Şerif Sezer Kimdir

Şerif Sezer
Adı: Şerif Sezer
Ülke: Türkiye
Doğum Tarihi: 1946-12-12
Biografisi:

Türk sinema - tiyatro ve dizi tarihinin en başarılı isimleri arasında gelen usta oyuncu Şerif Sezer 12 Aralık 1946 yılında Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde zeytincilikle uğraşan bir ailenin en büyük kızı olarak dünyaya gelmiştir. Anne babası Şerif Sezer henüz sekiz yaşındayken ayrılmıştır ve Şerif Sezer babası ile birlikte yaşamaya başlamış ve annesini altı yıl boyunca görememiştir. Şerif Sezer ilkokuldan sonra dikiş - nakış kursuna gönderilir ancak o okumak istemektedir ve bu hayalini gerçekleştirmek ister. Şerif Sezer babasıyla yaşadığı Mudanya'dan annesinin yaşadığı Ankara'ya sadece ilkokul diplomasını ve kimliğini alarak kaçar ve babasına annemin yanındayım diye telgraf çeker. Yarım kalan eğitim öğretim hayatına 14 yaşında yeniden başlayan Şerif Sezer ortaokul için sınavlara girer ve üçüncü sınıftan başlama hakkı kazanır. Ünlü oyuncu lise yıllarında konservatuvarda okumaya heveslenir ve sınavlara girerek yatılı olarak konservatuvar okumaya başlar. Ünlü isimler Arsen Gürzap ve Alev Sezer, Şerif Sezer'in sınıf arkadaşıdır.

Şerif Sezer okuldan mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda görev yapmaya başlar ve ilk evliliğini bu yıllarda yapar ve eşiyle birlikte Fransa'ya taşınır. 6 yıl sonra Fransa'dan döndüğünde ilk eşinden boşanır ve ikinci evliliğini Azmi Arna ile yapar. İstanbul'a yerleşen ünlü oyuncu Şerif Sezer burda İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda görev alır. Ünlü isim ilk kamera önü tecrübesini 1980 yılında Bir Günün Hikayesi adlı filmle yapmıştır. Bu filmle birlikte sinema dünyasına adım atan ünlü oyuncu peş peşe pek çok filmde roller üstlenir. Bu filmlerden özellikle Yılmaz Güneyle birlikte oynadığı Yol Filmi ve Hakkari'de Bir Mevsim Filmi uluslararası arenada ödüller almıştır. Oyuncu halen dizi ve film kariyerine devam etmektedir.

12 Aralık tarihinde dünyaya gelen Şerif Sezer Yay burcudur. Deniz Arna adında bir kızı olan Şerif Sezer halen İstanbul'da yaşamaktadır ve Türk Sinema ve dizilerinin usta oyuncuları arasında yer almaktadır. Bugüne kadar 1988 yılında düzenlenen

1.   Ankara Film festivalinde En İyi Kadın Oyuncu

11. Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

10. Ankara Uluslararası Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

25. Uluslararası İstanbul Film festivalinde En İyi Kadın Oyuncu

28. Adana Altın Koza Film Festivalinde Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görülmüştür.

.

Şerif Sezer, Rol Aldığı Filmler

Şerif Sezer, Rol Aldığı Diziler