Ragıp Savaş Kimdir

Ragıp Savaş
Adı: Ragıp Savaş
Ülke: Türkiye
Doğum Tarihi: 1966-10-24
Biografisi:

24 Ekim 1966 yılında İzmit'te dünyaya gelen Türk Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Ragıp Savaş ilk, orta ve lise eğitimlerini İzmit'te tamamlamıştır. 1972 - 1977 yılları arasında İsmet İnönü İlkokulu ile başlayan eğitim öğretim hayatı daha sonra 1977 - 1980 yılları arasında Merkez Ortaokulu ile devam etmiş ve ardından da 1980 - 1983 yılları arasında İzmit Lisesi'nde ortaöğretim eğitimini tamamlamıştır. İzmit'te henüz lise yıllarında amatör olarak sürdürdüğü voleybol hayatını Eczacıbaşı SK'de profesyonel olarak sürdürmeye başlamıştır. 1986 yılında kazandığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde oyunculuk üzerine eğitim almaya başlamıştır. 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden derece ile mezun olan Ragıp Savaş okulun ardından Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda profesyonel oyunculuk hayatına başlamıştır.

Ragıp Savaş Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda ilk olarak Aziz Nesin'in kaleme aldığı Ahmet Gülhan'ın yönettiği Demokrasi Gemisidir, ardından Nazım Hikmet tarafından yazılan İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu adlı oyunlarda rol almıştır. Bu oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde beş ödüle layık görülmüştür.

Usta isim Ragıp Savaş daha sonra tiyatro hayatına devam ederek pek çok oyunda rol almış ve her geçen gün daha da üst seviye rolleri oynamaya başlamıştır. Ragıp Savaş tiyatro hayatına devam ederken dünyanın en önemli tiyatrolarından biri olan Gürcistan Rustaveli Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmeni ve dünya çapında üne ve başarıya sahip yönetmen Robert Sturua ile Sofoklersin Antigonesi'nde Kreon rolünü oynamış ve bu oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde pek çok ödül almıştır. Ragıp Savaş 1998 - 2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Müşfik Kenter'in yardımcılığını yapmıştır. 2004 yılında atandığı Kocaeli Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu'nun Genel Sanat Yönetmenliğini halen vekaleten yapmaktadır.

Başarılı ve ünlü oyuncu Ragıp Savaş 1998 yılında dizi setlerinde yer almaya başlamış ve ilk olarak Yangın Ayşe adlı dizide yardımcı oyunculuk ile televizyon ekranlarında seyirciyle buluşmaya başlamıştır. Film ve dizi setlerinin aranılan oyuncusu Ragıp Savaş bugüne kadar pek çok yapımda yer almış ve yapımcılar tarafından aranılan isimlerden biri olmuştur. Ragıp Savaş 2005 yılında Fadime Savaş ile evlenmiştir. Halen evli olan ünlü oyuncu Nil Savaş adında bir çocuk sahibidir.

.

Ragıp Savaş, Rol Aldığı Filmler

Ragıp Savaş, Rol Aldığı Diziler

Canan Canan
Macera