Funda Eryiğit Kimdir

Funda Eryiğit
Adı: Funda Eryiğit
Ülke: Türkiye
Doğum Tarihi: 1984-11-06
Biografisi:

Funda Eryiğit, 6 Kasım 1984 Hollanda, Zwolle doğumludur. Ailesi Almanya'da işçi olarak çalışan oyuncu dört yaşına kadar babaannesi ile yaşamıştır. Ailesi Hollanda'dan emekli olduktan sonra İstanbul'a taşınmıştır.

Liseyi Maltepe'de bulunan Kadir Has Anadolu Lisesi'nde okumuştur. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamıştır. Yıllardır tiyatroya ilgisi olan güzel oyuncu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü de bitirmiştir.

İlk profesyonel tiyatro deneyimini 2003 yılında Orman Postasıcı oyunuyla yaşamıştır. Aynı yıl içerisinde Bir Kümes Müzikali ve Senin Elin Nerdeydi? isimi iki oyunda da rol almıştır.

2008-09 yılında güzel oyuncu ilk televizyon deneyimini atv ekranında yayınlanan Canım Ailem dizisinde hayat verdiği Seyhan karakteri ile yaşamıştır. Uğur Yücel, Ozan Güven, Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola ve İlker Aksum gibi başarılı oyuncularla rol aldığı Canım Ailem dizisi kariyerinin belki de en önemli noktalarından biri olmuştur.

Canım Ailem dizisinin ardından İş Arıyoruz ve Ev isimli sinema filmlerinde rol alan oyuncu 2011 yılında İstanbul'un Altınları dizisinde Ayşegül karakterine hayat verdi. Reytinglerde istenilen başarıyı yakalayamayan dizi ekranlara erken veda etmek zorunda kaldı.

Eryiğit, 2012 yılında yayınlanan Uçurum dizisinde Pınar, 2013 yılında yayınlanan Eski Hikaye isimli dizide Türkan olarak sevenlerinin karşısına çıktı.

2014 yılında Karadayı'nın 3. sezonunda diziye dahil olan oyuncu Belgin karakteriyle büyük başarı yakaladı. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Gecenin Kraliçesi, Can Kırıkları gibi dizilerde de rol alan başarılı oyuncu Netflix dizisi olan Bir Başkadır'da hayat verdiği Ruhiye karakteriyle kariyerini başka bir noktaya taşımayı başardı.

Funda Eryiğit şimdilerde Fox TV'de yayınlanan Son Yaz dizisinde Canan karakterine hayat veriyor.

 

.

Funda Eryiğit, Rol Aldığı Filmler

Funda Eryiğit, Rol Aldığı Diziler

Son Yaz Son Yaz
Macera
Eski Hikaye Eski Hikaye
Duygusal
Uçurum Uçurum
Macera