Tarihi Beyoğlu Sineması Kapılarını Kapattı! Ne Zaman Açılacağı Belirsiz

Pandeminin en çok vurduğu sektörlerden biri olan Sinema’dan bir kötü haber daha! kısa süre önce kapanıp açılan İstanbul tarihi Beyoğlu sineması yeniden kapandı

2019 yılının sonlarına doğru dünyada oluşan salgın hastalık koronavirüs sebebi ile birçok sektör batma noktasına geldi. 2020 yılında Türkiye’de gözüken ilk vakadan sonra iş yerleri kapandı, uzaktan çalışmaya başlandı. Sokağa çıkma yasakları tedbirler derken birçok iş yeri kapandı. En çok etkilenen sektörlerden biri de sinema sektörü oldu. 1989 yılında İstanbul Beyoğlu Sineması olarak kurulan tarihi merkezde pandemiden nasibini aldı. İstiklal Caddesinde, Hüseyinağa mahallesinde bulunan 33 yıllık Beyoğlu Sineması 2 yıllık pandemi döneminde kapanmalardan dolayı sinema salonlarının iş yapamamasından ötürü maddi sıkıntılar içine düştü. Sinema salonların büyük darbe yediği o dönemde dijital platformların izleyicisi büyük bir oranda arttı. Yeni dijital platformlar kurulmaya ve dünyaya yayılmaya başladı. Ülkemizde de birçok dizi ve film platformları yayın yapmaya başladı yerli içeriklerde üreterek sinemaya verilen paradan daha uyguna aylık aboneliklerle üye olan izleyiciler istediği yerden telefon, tablet, pc den internetleri olduğu sürece izleyebildi. Hem pandemide daha sağlıklı izleme şansları oldu hem de istediği zaman daha uyguna… Sinema sektörü pandemi bitecek noktaya gelse de gittikçe daha kötüye doğru gitti, çünkü birçok kişi ekonomik şartlardan dolayıda bu platformlara üye olarak evlerinden istedikleri zaman izlemeyi tercih etti. Sinema sektörünün kötüye gidişinden etkilenen salonlar kapanmaya doğru gidiyor. Bunlardan biri de tarihi Beyoğlu Sineması oldu. Beyoğlu Sineması neden kapandı? Beyoğlu Sineması ne zaman açılacak? İşte konuyla ilgili merak edilenler…      

 

Tarihi Beyoğlu Sineması Neden Kapandı?

1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması, sinema denilince akıllara gelen ilk sinemalardan… Ancak borçlarını ödeyemediğini ve daha fazla zarara uğramamak için kapılarını kapattığını duyurdu. Pandemi öncesi yıllık 70 milyon seyirciye ulaşan sinema salonları bu yılın ilk 29 haftasında 29 milyon seyirci çekti. İstanbul’da sinemanın kalbi olan Beyoğlu’nda da salonlar boş kaldı.

 

Sinema yönetimi konuyla ilgili ‘’Şu an için Beyoğlu Sineması aktif olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu konuyla ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Ama şu an için herhangi bir gelişme yok’’ açıklamasında bulundu ve işletmeyi devretmek için görüşmelere başladıklarını duyurdu.

 

Ayrıca Beyoğlu Sineması’nın bulunduğu Halep Pasajı’nda 10 yıldır çalışan Mehmet Aktaş tarihi Sinemanın her yere borcu olduğunu şu sözlerle açıkladı; ‘’Salgın nedeniyle toplu yerlerde bulunmaktan insanlar çekiniyorlardı. Zamanla yasaklar kalkınca burada bir etkinlik de yapıldı. Binlerce insan geldi ama kimisi önlemini almıştı, kimisi almamıştı ama sonuçta iş yaptı. Şimdi iş yok, görmüşsünüzdür ‘20 gün kapalıyız’ yazısı var. Onun öncesinde de kapalıydı. Yönetimin kirasının ödenmesi lazım, 90 bin lira elektrik faturası var, elektrik idaresi gelip kesiyor onlar açıyor. Su faturası da aynı şekilde. Her tarafa borcu var’’ dedi.

 

Beyoğlu’nda bulunan bir başka sinema salonu Cinemajestic’in makinisti Ali Koçoğlu ise, pandemi süresince yaşadıkları zorlukları; ‘’Ayakta durmak için çay ve kahve satıyoruz. Sinemaya gelen giden yok, her hafta 4 yeni film değiştiriyoruz, gelen yok. Pandemi bizi mahvetti, vakalar tekrar arttı. Korkuyorlar vakalardan dolayı gelmiyorlar. Yeni film getiriyoruz ama kimse gelmediği için makineleri boşuna açıyoruz. İnsanların haftada bir gün sinemaya gelmeleri lazım. Fal baktırıyoruz o şekilde burayı döndürüyoruz. Eğer bunlar olmasa biz de kapatırız. Çay, kahve satarak geçimimizi sağlıyoruz. Sinemalar teker teker kapanıyor bir biz kaldık. Ayakta durmak için mücadelemiz devam ediyor, nereye kadar gideceğini Allah bilir. 30 senedir buradayım, hayatımda böyle bir şey görmedim. Eskiden ben sabah geldiğimde kuyruk olurdu, yetiştiremezdik. Şimdi ne duruma geldi bakın kimseler yok. Ne gişeci var ne bir şey’’ sözleri ile anlattı.

 

Tarihi Beyoğlu Sineması Ne Zaman Açılacak?

Tarihi Beyoğlu Sineması kapılarını yeniden kapattı. Ancak, bu kez ne zaman açılacağı belirsiz süre ile…

Beyoğlu Sineması’nın 20 günlüğüne kapatıldığı iddialarına Beyoğlu Sineması’nın Twitter hesabından yalanlama açıklaması geldi. ‘’20 günlüğüne kapalıyız’’ ibaresi gerçeği yansıtmamaktadır denildi. ‘’Halep Pasajı yöneticilerinin gün içerisinde gelen soruların önüne geçmek için astığını belirttiği bu not hızlıca kaldırılmıştır’’ açıklamasında bulunuldu.

 

Ayrıca, Tarihi Beyoğlu Sineması’nın açılış tarihi ile ilgili ise 27 Temmuz 2022 tarihinde; ‘’Beyoğlu Sineması’nın yeniden açılacağı tarih ve süreç şu an için belirsizdir. En kısa sürede yeniden kapılarımızı açmak için sabırsızlanıyoruz. Umuyoruz ki; 1989’dan bu yana olduğu gibi yerimizde İstiklal Caddesi’nin tam ortasında sizlerle buluşmaya devam edebiliriz.’’ Paylaşımında bulunuldu.

 

 ‘’Açılacağımız tarih ve gelişmelerle ilgili sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.’’ Denildi.


03-08-2022
Yorumlar