Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

7-14 ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin iptal edildiğini belirten Muhittin Böcek sanat ekibinin süreci yanlış yönettiğini belirtti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali neden iptal edildi? Antalya Altın Portakal Film Festivali Komite başkanı Ve Antalya BŞBB Muhittin Böcek açıklamalarında nelere değini? Film festivali hangi tarihler arasında düzenlenecekti? Demet Akbağ festival jüri başkanlığını neden bıraktı? 

Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

Kanun Hükmü belgeselinden dolayı çıkan krizin ardından Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi Başkanı Muhittin Böcek festivali iptal ettiğini, festival yönetmeni, sanat yönetimi ve onların ekibini isten çıkardığını da ifade etti.

Festival neden iptal edildi?

7-14 ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin iptal edildiğini belirten Muhittin Böcek sanat ekibinin süreci yanlış yönettiğini ve sorumlu kişilerin işten çıkarıldığını ifade ederek : "Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim. Konunun tüm ülkeyi, Antalya'yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir." Dedi.

Tüm sanatçılarımızı festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum

Muhittin Böcek sözlerini "Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum." Şeklinde bitirdi.

Demet Akbağ jüri başkanlığı’ndan ayrıldı

Ünlü oyuncu Demet Akbağ’da konuyla ilgili bir açıklama yaparak "Bir hafta boyunca sinema konuşmak ve sinemayla iç içe olmak için kabul ettiğim, Antalya Altın Portakal Film Festivali - Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve ismimin dahil olmadığım olaylar içerisinde geçmesinden duyduğum rahatsızlık sebebiyle festivalde yer almayacağım" ifadelerini kullandı. 

30-09-2023
Yorumlar