Alija Fragmanı

Sancak Medya, Bosna Savaşı sırasında Bosna Ordusu'nda liderlik eden Aliya İzzetbegoviç'in hayatını konu alan dizinin yapımını üstlendi. Alija dizisi Trt 1 ekranlarından izleyiciye ulaştı. 6 bölümlük mini dizi olarak tasarlanan Alija, Aliya İzzetbegoviç'in hayatının yanı sıra Boşnaklar'ın Bosna Savaşı'nda ne denli acıla çektiğine de değiniyor. Alija dizisi Boşnak yönetmen Ahmet İmamoviç tarafından yönetildi. Mini dizinin senaryosunu Ahmet Tezcan kaleme aldı.

Alija dizisinde Aliya İzzetbegovic'i Yurdaer Okur canlandırdı. Alija dizisinin oyuncu kadrosunda Görkem Yeltan, Dilşad Çelebi, Duygu Yürükçe, Berke Üzrek, Volkan Özdaş, Emrah Girgin, Burak Poyraz, Gamze Doğanoğlu, Erdal Bilingen, Nihal Tercan, Fatoş Kabasakal, Gözde Gündüzlü, Barış Çon, Yasemin Girgin, Baki Çiftçi, Yaşar Nihat Tokman, Turan Çelik, Hakan Elmasoğlu, Nazmi Göçmen, Ercüment Sapmaz, Yiğit Çelebi, Zafer Gökçek, Ümit Olcay, Engin Seçgin ve Murat Prosçiler yer aldı.

Alija dizisinin ilk bölümü 30 Ocak 2018 tarihinde Trt 1'de ekranlara geldi. Planlandığı gibi 6 bölüm devam etti ve 6 Mart 2018 tarihindeki bölümüyle sona erdi.

Alija dizisi konusu

Alija dizisi 8 Ağustos 1925 tarihinde dünyaya gelen ve 19 Ekim 2003 tarihinde hayatını kaybeden Bosna Savaşı'nda Bosna Ordusu'nun lideri ve Bosna Hersek Devleti'nin ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç'in hayatını konu almaktadır. Bosna Hersek, yapılan referandumun ardından Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Bunun ardından Yugoslavya Federal Ordusu ve Sırp çetnikleri Bosna Hersek'tek müslümanları hedef tahtasına koyar. Savaşmak için yeterli askeri tehcizatı olmayan ve dışarıdan da herhangi bir destek alamayan Boşnaklar büyük zorluk içindedir. Sırplar, Müslüman yoğunluğundaki şehirleri bir bir işgal etmekte ve Camileri yerle bir etmektedir. Arkasında Yugoslav Federal Ordusu'nun desteği olan ve yüksek askeri tehcizata sahip Sırp çetnikleri kadın, erkek, çocuk demeden sivilleri katletmekten asla çekinmez. Bu savaş sonucunda yaklaşık 110.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Tüm bunlar olurken dünya olanları sadece izlemekle yetinir. Bu kan ve acı dolu günlerde Bosna Hersek halkının liderliğini üstlenen isim Aliya İzzetbegoviç olur. Halkını bu acı dolu günlerden çıkarmak isteyen Aliya İzzetbegovic elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Alija Oyuncuları

Alija . Bölüm Fragmanı Fragmanı
Yönetmen
Ahmet İmamoviç
Yapım
2017 / Türkiye
Yayınlandığı Kanal
Trt 1

Alija Son Bölüm Fragmanı

1